Zháňate letenku s najlepšou cenou?

Sýria Palmyra

Najčastejšie otázky a odpovede Sýria Palmyra


Je Palmyra v Sýrii?
Áno, Palmyra sa nachádza v Sýrii.

Čo je Palmyra?
Palmyra je historické mesto v Sýrii, ktoré sa nachádza na križovatke obchodných ciest medzi Východom a Západom.

Koho ovládajú Palmyru?
Palmyra bola v minulosti ovládaná Rimanmi a neskôr Osmanskou ríšou. V súčasnej dobe ju ovládajú vládne sýrske sily.

Čo sa stalo v Palmyre v roku 2015?
V roku 2015 bolo mesto dobyté teroristickou organizáciou ISIS a naplnené násilím, zničením historických pamiatok a masakrami.

Kto oslobodil Palmyru od ISIS?
Dňa 27. marca 2016 sýrske sily podporované ruskými jednotkami oslobodili Palmyru od ISIS.

Sú pamiatky v Palmyre ešte zachované?
Niektoré historické pamiatky boli počas okupácie ISIS zničené, no väčšina z nich zostala zachovaná a momentálne sa pracuje na ich obnove.

Je bezpečné navštíviť Palmyru teraz?
V súčasnosti nie je možné navštíviť Palmyru kvôli nedávnym konfliktom a oslobodzovaniu mesta.


Počasie Sýria Palmyra


V posledných rokoch sa Sýria stretáva s mnohými nevyhnutnými výzvami, čím sa stáva pre obyvateľov a návštevníkov čoraz zložitejšou destináciou. Okrem politických nestabilít národné územie Sýrie zasahuje aj extrémne a nevydýchatelné počasie, ktoré má vplyv nielen na životné podmienky ľudí, ale aj na zachovanie ich storočnej kultúry a histórie.

Mesto Palmyra, ktoré sa nachádza juhozápadne od Sýrijskej púšte, je známe svojimi archeologickými náleziskami, ktoré sú zahrnuté na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tento región ovplyvňuje suché a subtropické podnebie, ktoré sa vyskytuje v oblasti po celý rok. Letá sú horúce a suché, a teploty sa vystupujú na približne 41°C, zatiaľ čo zimy sú mierné s teplotami okolo 17°C.

Okrem extrémnych teplôt, Palmyra a celá oblasť Sýrie čelí aj problémom s nedostatkom vody. Nedostatok zdrojov pitnej vody je vážnym problémom, ktorý sa zväčšuje pri vysokej teplote a suchom podnebí, kedy je plošne vysychanie koryta riek a rybníkov.

V posledných rokoch sa však Palmyra stretla s ešte závažnejšími problémami z dôvodu vojenských konfliktov, ktoré nedávno prebehli v oblasti. Tieto nestabilné a násilné podmienky prehĺbili už také ťažkosti, ktorým musí Sýria čeliť a to nielen jej obyvatelia, ale aj kultúrne dedičstvo. Vojenské konflikty zanechali Palmyru a jej pamiatky na svetovom dedičstve v riziku, čo môže mať trvalé následky na ochranu a zachovanie tohto krásneho mesta a kultúry.

V čase keď sa situácia v Sýrii zlepšuje, je dôležité rozvíjať udržateľné riešenia na ochranu kultúrneho dedičstva a zlepšovanie životných podmienok pre obyvateľov. Palmyra v budúcnosti môže byť uzdravená a obnovená, ale závisí to hlavne od toho, ako si Sýria dokáže poradiť s touto zložitou výzvou.


Ubytovanie Sýria Palmyra


Sýria je krajina, ktorá láka turistov z celého sveta svojou neopakovateľnou kultúrnou a historickou hodnotou. Keď sa hovorí o Sýrii a jej pamiatkach, tak mezi prvé pripadne menovka „Palmyra“. Mesto bolo pre svoju obrovskú hodnotu zapsané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. I keď v súčasnej dobe sa na mieste zrúcanín mesta nachádza boj, turisti sa stále o Palmyru zaujímajú. A pokiaľ vám nebude vadit strážené územie, môžete získať prístup k ubytovaciemu zariadeniu v tejto oblasti a okúsiť atmosféru tohto jedinečného miesta.

Palmyra má jednu z najväčších starovekých pamiatok v Sýrii a celkom pravdepodobne je jedným z najstarších miest v krajine. Mnohí turisti si pri svojej ceste po Sýrii nezabúdajú zvoliť práve ubytovanie v Palmyre. Tam sa nachádza niekoľko hotelov, ktoré ponúkajú príjemné spoločné priestory, pokoje a reštaurácie, kde si môžete dopriať po výlete po kultúrnych pamiatkach chutné sýrske jedlá a nápoje.

Medzi najlepšie hotely v Palmyre patrí "Dedeman Palmyra" hotel, ktorý je vzdialený od centra mesta o niečo viac ako 1 km. Hotel má dve budovy a ponúka prístup ku krytému bazénu, posilňovni a saune. Okrem kvalitného a čistého ubytovania poskytuje hotel aj možnosť usporiadania výletov po kultúrnych pamiatkách v blízkom okolí.

Ďalšou možnosťou je "Palmyra Hotel", ktorý sa nachádza v samom srdci mesta. Hotel má izby s výhľadom na pamiatky v Palmyre a ponúka ochutnávku miestnych jedál, ako aj možnosti súkromných výletov po meste a okolí.

Ak si prajete skúsiť niečo autentickejšie, môžete vyskúšať niektoré z mnohých sýrskych bazárov. Tam môžete byť zaručený, že sa budete baviť ako doma, zoznámite sa s miestnymi obyvateľmi a ochutnáte najlepšie miestne jedlá a nápoje. Bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete byť ubytovaní, nezabudnite si okolie vychutnať a preskúmať miestnu kultúru a históriu, ktoré sú neoddeliteľné od tohto miesta.

Ak sa vám podarí získať ubytovanie v Palmyre, môžete očakávať skvelý zážitok a možnosť vidieť jednu z najpôsobivejších kultúrnych pamiatok na svete. Mesto sa s nami znovu spojí a nikdy nezostane v zabudnutí.


Letenka Sýria Palmyra


Vzhľadom na súčasnú situáciu v Sýrii môže byť cestovanie do tejto krajiny rizikové a treba sa riadiť oficiálnymi varovaniami pred cestovaním. Pokiaľ však plánujete navštíviť turistické miesta ako Palmyra, bude nutné podstúpiť určité bezpečnostné opatrenia a zvýšiť opatrnosť, najmä ak ide o samostatnú cestu.

Ak sa rozhodnete pristúpiť na riziko a navštíviť Palmyru , najlepším spôsobom, ako sa tam dostať, je cez letenku do sýrskej metropoly, Damasku. Do Damasku letia rôzne letecké spoločnosti, medzi ktorými sa nachádza aj národná letecká spoločnosť Syria Airlines. Let do Damaska z Veľkej Británie trvá asi 5 hodín a 20 minút, a keďže ide o medzinárodné letisko, možno cestovať priamo z mnohých svetových destinácií.

Po prílete do Damasku sa môžete rozhodnúť, či sa tam zastavíte na pár dní, alebo sa okamžite vydáte na cestu do Palmyry. Existujú dve možnosti, ako sa tam dostať, buď autom alebo autobusom.

Cesta z Damasku do Palmyry autom trvá asi 2,5 - 3 hodiny, a pretože ide o dlhú cestu, budete potrebovať najídeť sa a naličiť si palivo. Ak sa rozhodnete cestovať autobusom, sú k dispozícii rôzne cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú prepravu do Palmyry. Cesta autobusom trvá asi 3 až 4 hodiny a zvyčajne sa vám podarí získať pohodlné miesto v klimatizovanom autobuse.

Samotná Palmyra je známa vďaka svojim antickým ružovým kamenným stĺpom a mnohým archeologickým náleziskám. Ide o miesto, ktoré navštívilo mnoho turistov po celé desaťročia a aj napriek súčasnej situácii to stále zostáva obľúbenou turistickou destináciou.

V každom prípade však treba pamätať na to, že návšteva Sýrie môže byť riziková a treba sa riadiť aktuálnym varovaním pred cestovaním a bezpečnostnými opatreniami. Cestovať do Palmyry sa odporúča iba s tour operatorom a sprievodcom, ktorý bude zabezpečovať vašu bezpečnosť a pomáhať vám pri určitých situáciách. Nezabúdajte tiež na platné cestovné doklady a celovečerné turné cez dokončený itinerár.


Dovolenka Sýria Palmyra


Ako umelecko-historické bohatstvo Sýrie prešlo tragickým osudom v dôsledku brutálnej občianskej vojny, z ktorej sa krajina stále snaží dostať na nohy, určite netreba pripomínať. Napriek tomu, turistická destinácia Sýria môže byť pre mnohých ešte stále lákavou alternatívou v stredomorí, kde sa okrem Damasku a Aleppa nachádza aj množstvo nádherných pamiatok a pamätníkov, ktoré sú svedkom bohatej histórie krajiny. Medzi ne patrí aj staroveké mesto Palmyra, ktoré považujú mnohí za jedno z najvýznamnejších archeologických miest na svete a ktoré už niekoľkokrát navštívil aj sám Svätý Otec Ján Pavol II.

Palmyra bola založená v 2. tisícročí pred n.l. ako karavanné mesto v oáze uprostred púšte a stala sa dôležitým turistickým centrom a obchodným uzlom na ceste z Mezopotámie do Stredozemia. V 1. storočí n.l. sa mesto stalo novou metropolou Syrie a rástlo na významnosti pod vládou rímskeho cisára Hadriána. Rímski cisári a mnohí vplyvní obchodníci pomáhali mesto vystavať a jeho ulice naplnili vzácnymi sochami a nádhernými budovami, ako napríklad chrámom boha Baala a chrámom bohyne Šamachie.

Po 8 storočiach prosperity, v 3. storočí, sa Palmyra stala centrom nezávislého cisárstva s kráľovským rodovým stromom a vlastnou menou. V tomto období vznikla aj séria obrovských hrobiek, ktoré sa postupne stali klenotmi Palmyry. Aj keď mnohé z týchto pamätihodností sa už dnes nachádzajú v ruinách, stále tu možno vidieť niektoré z najvýznamnejších artefaktov Palmyry, ako sú slávny točený stĺp na námestí Agora, nádherný Tetrapylon a besné lvy, ktoré aj teraz stojí pred chrámom Baala.

Láka Vás tento kus histórie? Ak áno, resp. ak by ste sa aj vy chceli na chvíľu vrátiť v čase a navštíviť Palmyru, musíte byť aj dnes pripravení na niekoľko obmedzení. Počas vojny, ktorá trvala viac ako pol roka, bolo mesto veľmi poškodené, no našťastie sa už vykonáva obnova a návštevníci sa už teraz môžu pozerať na viac obnovených miest ako pred pár rokmi. Samozrejme, vzhľadom na súčasnú situáciu, neplánujte cestu na vlastnú päsť, s dopravou a ubytovaním Vám pomôžu miestne cestovné kancelárie. Každopádne, ak sa Vám podarí zdolať neľahké prekážky a nájsť si kvalitného sprievodcu, poskytne Vám Palmyra neuveriteľné a nezabudnuteľné zážitky.

Aj keď je toto miesto teraz na čiernej listine mnohých cestovných kancelárií a oficiálnych príručiek, Palmyra má stále čo ponúknuť pre tých, ktorí hľadajú niečo neobvyklé a zaujímavé. Ak sa Vám podarí navštíviť Palmyru, určite si užijete stopy sveta, ktorý sa v tomto krásnom kúsku histórie zastavil.


98% spokojných zákazníkov

Najnižšia cena zaručená

Najväčší online sortiment leteniek

Najlepšie ceny leteniek do celého sveta

Lacné letenky do celého sveta na jednom mieste.

Pátrať po letenkách