Zháňate letenku s najlepšou cenou?

Etiópia Lalibela (vrátane skalných kostolov)

Letenka Etiópia Lalibela (vrátane skalných kostolov)


Etiópia je jednou z najzaujímavejších krajín v Afrike s bohatou históriou a kultúrou. Medzi najdôležitejšie atrakcie krajiny patria skalné kostoly v Lalibele, ktoré sú zároveň jedným z najväčších klenotov etiópskeho turistického priemyslu.

Lalibela je malé mesto v severnej Etiópii, ktoré je významné pre svoje trinásť skalných kostolov z 12. a 13. storočia, ktoré boli vytesané priamo z vápencovej hory. Tieto kostoly sú jedinečné nielen pre svoju stavebnú kvalitu, ale aj pre svoje kultúrne a náboženské záznamy, ktoré ísť späť až do staroveku.

Väčšina kostolov bolo postavených v čase, keď Etiópska cirkev začala oddelovať od iných kresťanských denominácií. Hoci sú teda založené na kresťanskej viere, v Lalibele môžete nájsť aj prvky tradičnej etiópskej kultúry. Okrem rituálov a slávností, ktoré sa konajú v kostoloch, môžete tiež navštíviť tradičných tancovníkov a miestne remeselníkov, ktorí vyrábajú rôzne druhy šperkov a okrasné predmety.

Kostoly v Lalibele sú zoradené do dvoch skupín, ktoré sú oddelené riekou. V jednej skupine sa nachádza päť kostolov a v druhej ďalších osem. Medzi najznámejšie patrí kostol Sv. Juraja, ktorý má tvar kríža a je známy pre svoju vynikajúcu architektúru a dekoratívne prvky. Ďalším významným skalným kostolom je kostol Sv. Márie Magdalény, ktorý sa nachádza priamo pod zemou.

Pretože sa Lalibela nachádza v relatívne odľahlom kúte Etiópie, cestovanie sem si vyžaduje určitý čas a peňažné prostriedky. Najjednoduchšie je vziať si letenku do Addis Abeby, hlavného mesta krajiny, a odtiaľ si prenajať taxík alebo ísť autobusom na miesto určenia. Cesta z Addis Abeby do Lalibely trvá zhruba 10 hodín, takže je potrebné mať miernu pripravenosť na cestovanie. Navštíviť skalné kostoly v Lalibele si ale naozaj zaslúži!

Ak máte radi dobrodružstvo a máte chuť na objavovanie nových miest s bohatou kultúrou, tak by pre vás mohla byť letenka do Etiópie a následná návšteva skalných kostolov v Lalibele vynikajúcou voľbou. Zaujímavé miesta, staré tradičie, miestne remeslá a unikátna architektúra, to všetko v Lalibele nájdete. Tak nechajte piráta ostrovov doma a vyrajte do neznáma smerom k tomuto skvostu erbu Afriky.


Počasie Etiópia Lalibela (vrátane skalných kostolov)


Etiópia je krajina bohatá na unikátne a fascinujúce miesta, medzi ktoré patrí aj Lalibela. Tento malý mestečko leží v severnej časti krajiny a je známe najmä pre svoje skalné kostoly. Napriek tomu, že počasie v Etiópii býva priam tropické, v Lalibele sa dá zažiť aj chladnejší vzduch.

Lalibela sa nachádza vo výške 2 500 metrov nad morom a preto je toto miesto známe najmä pre svoj príjemný chladný vzduch a mierne počasie. Teploty sa tu pohybujú v rozmedzí od 10 do 20 stupňov Celzia počas letných mesiacov, ktoré sú v Etiópii od septembra do mája. V zimných mesiacoch, ktoré sú od júna do augusta, môžu teploty klesnúť až na 5 stupňov Celzia, čo sa už považuje za dosť chladno.

V Lalibele však môžete zažiť aj tropické dažde, ktoré sú typické pre celú krajinu. Najmä v období septembra až novembra prichádzajú veľké dažďové zrážky, ktoré môžu narobiť dosť problémov. Cesty sú totiž v tomto období dosť bažinaté a zanedbané a tak sa môže stať, že autobusy a autá neuspokojivo zapadnú do bahna.

Aj napriek tomu, že počasie v Etiópii nie je najlepšie, turisti z celého sveta prichádzajú do Lalibely, aby si obzreli jeho unikátne skalné kostoly. Takmer všetky kostoly sú vytesané do skál a sú pečlivo udržiavané. Miesta sú tak historicky dôležité, že boli klasifikované ako svetové dedičstvo UNESCO.

Výlet do Lalibely vám umožní zažiť neopakovateľné zážitky a spoznať kultúru a históriu Etiópie. Napriek tomu však buďte pripravení na zmeny počasia a prinesie si so sebou niekoľko vrstiev oblečenia, aby ste si mohli prispôsobiť teploty podľa počasia.

V závere musíme uznať, že počasie v Etiópii môže byť dosť nevyspytateľné, ale keď sa nachádzate v mieste, ako je Lalibela s jeho skalnými kostolmi, stojí to za to. Svoje záujemcovia si určite užijú nielen neopakovateľnú krásu a jedinečnosť miesta, ale aj poznajú kultúru a dejiny tejto krásnej krajiny.


Dovolenka Etiópia Lalibela (vrátane skalných kostolov)


Etiópia je krajina s bohatou históriou a jedinečnou kultúrou. Jedným z najvýznamnejších miest v krajine je Lalibela, kde sa nachádza súbor skalných kostolov, jeden z najväčších južne od Stredomoria.

Lalibela, ktorá sa nachádza na východe Etiópie, je vysoko položené mesto pri hrebeni pohoria Wollo. Mesto je známe pre svoje skamenené kostoly, ktoré sú dôležitými svätými miestami pre kresťanov a sú uznané ako pamiatka UNESCO.

Kostoly boli postavené v období od 12. do 13. storočia počas vlády kráľa Lalibely, ktorý bol zbožný a považoval za dôležité, aby jeho ľudia mohli slúžiť Bohu bez toho, aby museli cestovať do Jeruzalema. Kostoly sú vytesané do skál a ich zhotovenie trvalo vyše dvestoročie.

Celkovo je v Lalibeli trinásť stacionárové kostoly, ktoré sú rozdelené do dvoch skupín. Väčšia časť je sústredená okolo svätého miesta v centre mesta a dostupná turistom po celý rok. Druhá, menšia skupina, sa nachádza na kopcoch s výhľadom na mesto, a menej dostupná pre turistov.

Kostoly sú zhotovené z bočných pieskovcových súvrství a sú vytesané tak, aby pripomínali kresťanskú architektúru stredoveku. Väčšina kostolov má tvar križa a niektoré majú západný vchod a vchod východný. Svetelné otvory a priestory pre odkládku medzi kameňmi ponúkajú zvláštnu atmosféru.

Okrem skalných kostolov má Lalibela aj iné miesta, ktoré stojí za návštevu. Turisti sa tu môžu kúpať v rieke Biet Giorgis, kde sa konajú bohoslužby, alebo navštíviť blízke monastýry a trhy.

Etiópia môže byť odlišný cestovateľský zážitok, ale návšteva skalných kostolov v Lalibele je nutnou zastávkou pre každého, kto sa zaujíma o kresťanskú históriu a architektúru. Navštívte Lalibelu pre jedinečný zážitok a nezabudnite si so sebou priviesť kus histórie domov.


Najčastejšie otázky a odpovede Etiópia Lalibela (vrátane skalných kostolov)


Otázky:

1. Čo je Lalibela v Etiópii?
2. Aké sú najdôležitejšie atrakcie v Lalibele?
3. Koľko skalných kostolov sa nachádza v Lalibele?
4. Aké sú najznámejšie skalné kostoly v Lalibele?
5. Kedy boli postavené skalné kostoly v Lalibele?
6. Ako sa dostanem do Lalibele?
7. Je v Lalibele bezpečné cestovať?
8. Aký je najlepší čas na návštevu Lalibele?
9. Aké sú obvyklé náklady na ubytovanie v Lalibele?
10. Aké sú tradičné jedlá v Lalibele?

Odpovede:

1. Lalibela je histórické mesto v severnej Etiópii, známe svojimi skalnými kostolmi, ktoré sú zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
2. Najdôležitejšie atrakcie v Lalibele sú skalné kostoly, ktoré sú postavené z monolitických kamenných blokov a sú jedinečné svojou architektúrou a náboženským významom.
3. V Lalibele sa nachádza celkovo 11 skalných kostolov.
4. Najznámejšie skalné kostoly v Lalibele sú Bet Giyorgis, Bet Medhane Alem a Bet Maryam.
5. Skalné kostoly v Lalibele boli postavené v 12. a 13. storočí.
6. Do Lalibele sa dá dostať lietadlom alebo autobusom z hlavného mesta Etiópie, Addis Abeby.
7. Cestovanie do Lalibele sa považuje za relatívne bezpečné, ale turisti by mali dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia.
8. Najlepší čas na návštevu Lalibele je od októbra do marca, keď je suché a mierne počasie.
9. V Lalibele sa dajú nájsť rôzne typy ubytovania, od lacnejších hotelov po luxusné resorty. Ceny sa pohybujú medzi 10 až 100 USD na noc.
10. Tradičné jedlá v Lalibele zahŕňajú Injera (fermentované placky zo sušenej šošovice), Tibs (vyprážané mäso s korením) a Doro Wat (kuracie mäso v omáčke z cibule a korenín).


Ubytovanie Etiópia Lalibela (vrátane skalných kostolov)


Etiópia je krajina s poriadnymi kontrastmi. Na jednej strane sa nachádzajú krajiny s hôrami, priemyselnými oblasťami a modernou kultúrou. Na druhej strane sa nachádza starobylá kultúra, ktorá má v mysli väčší význam, než to, čo je bežné v dnešnej dobe.

V srdci Etiópie sa nachádza mesto Lalibela, ktoré je známe svojimi skalnými kostolmi zo 12. storočia. Toto miesto je tiež známe ako "Jeruzalem Afriky". V meste sa nachádza celkovo 11 kostolov, ktoré sa stavali viac ako 23 rokov. Každý kostol bol vytesaný z jedného kusu skaly a je považovaný za skutočný zázrak stredovekých stavitelov.

Kostoly v Lalibele sú považované za symbol trvalosti a odvahy od vtedajšej krajiny, ktorá klesala pod arabskými nájazdami. Tieto kostoly sú unikátnou kombináciou kresťanského a tradičného etiópskeho umenia. Ich kruhové stropy a cisárske tróny sú zdobené mnohými vzormi a symbolmi. Najbližší a najväčší kostol s názvom Bet Medhane Memhir je nazývaný ako Veľká faraónka.

Ak sa chcete ubytovať v Lalibele, máte na výber niekoľko hotelov a penziónov. Najlepšie riadené sú hotely s najvyššou kategóriou, ktoré sú väčšinou v centre mesta. Tieto hotely ponúkajú pokojové služby, ktoré zahŕňajú aj uvítacie pitie. Pokoje v týchto hoteloch sú dobre zariadené a vybavené príslušenstvom, ktoré sa očakáva v hoteli tejto kategórie. Ceny za ubytovanie v týchto hoteloch sa však môžu líšiť podľa ročného obdobia a nachádzania hotelu.

Keďže Lalibela je turistické miesto, nemusíte sa obávať, že nebudete mať kde prespať. Sú však aj ďalšie ubytovacie možnosti, ktoré poskytujú rozmanité služby a cenové kategórie. Všetky hotely a penzióny však ponúkajú pohodlné ubytovanie.

Lalibela je skutočne magické miesto, ktoré si zaslúži dôkladnejšie preskúmanie a objavovanie. Okrem skalných kostolov môžete objavovať krásy krajiny aj v okolí. Môžete sa zúčastniť na tradičných oslavách a zistiť o miestnom spôsobe života, ktorý sa nezmenil po stáročia. Ak hľadáte miesto na oddych a poskytnutie si oddychu počas svojho výletu, Lalibela je tým správnym miestom. Ste tam stredobodom toho, čo môže byť najlepším z etiópskej kultúry a zároveň z toho, ako sa najlepšie nachádzať v srdci prírody.


98% spokojných zákazníkov

Najnižšia cena zaručená

Najväčší online sortiment leteniek

Najlepšie ceny leteniek do celého sveta

Lacné letenky do celého sveta na jednom mieste.

Pátrať po letenkách